Beykoz’da bir rüya gerçekleşti

Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi açıldıOmurilik felçlilerinin çeşitli mesleki bilgi ve becerileri edinerek topluma daha fazla katılmalarını sağlamak amacıyla yapımı tamamlanan Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ali İbiş, Hüseyin Besli, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş ve
Beykoz Konakları Vakfı Başkanı Mahmut Duruk’un da katıldığı programla hizmete açıldı.

 

Beykoz Belediyesi ve Beykoz Konakları Sosyal Yardımlaşma Vakfı işbirliğiyle Ortaçeşme Mahallesi’nde inşa edilen merkezde, omurilik felçlisi ve fiziksel engelli ilçe sakinlerine mesleki eğitim, sağlık, spor ve kültürel alanlarda rehabilitasyon hizmetleri verilmesi hedefleniyor.

 Bir çok üst düzey bürokrat siyasetçi ve iş adamın katıldığı açılışa yoğun ilgi gösterildi. Yapılan konuşmalarda ise, birlik beraberliğe ve toplumsal dayanışmaya dikkat çekildi.

 

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun programa katılımın ardından başlayan konuşmalarda ilk sözü alan Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş, Anadolu yakasında istedikleri gibi hizmet veremediklerini, bu nedenle Beykoz’da şube açmak istediklerini belirterek, “bu gün bu hedefi gerçekleştirdik” dedi.

 

Başkan Baş, kendilerine sağlanan katkı nedeniyle; Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya, Belediye Başkanı Muharrem Ergül’e, Beykoz Konakları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Duruk ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Ali Bilir’e de teşekkür etti.

 

 


Dernek binasının yapımına geniş bir destek veren Beykoz Konakları Vakıf Başkanı Mahmut Duruk’ta, özürlü vatandaşları her mekanda en iyi şekilde yaşatmak zorunda olduklarını kaydederek, katılımın üst düzeyde ve yoğun olmasının bu işe destek verildiği anlamına geldiğini ve omurilik felçlilerinin yaşamın her alanında olması gerektiğini söyledi.

 Beykoz’da 5000 civarında engelli

 

Sosyal dayanışmaya yapmış olduğu katkılarla sıkça adından söz edilen Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’de Beykoz’un çarpıcı gerçeklerinden birini daha gözler önüne serdi.

 

Beykoz’da beş bin civarında engelli vatandaşımızın olduğunu söyleyen Başkan Ergül, bunun çok ciddi bir rakam olduğunu ve bu insanların nefes alacak yerleri olmadığı için yaşamlarından vazgeçtiklerini ifade etti.

 

 

Ortaçeşme Bilgi Evi’de açıldı

 

Ergül konuşmasının devamında şu cümlelere yer verdi: “Beykoz Omurilik Felçlileri Dernek Binası 7000 metrekarelik bir arazi içerisinde, burada her şey engelliler için yapıldı. Hepimiz her an engelli olabiliriz. Buraya, çocuklarımız burada bulunan insanları daha yakından tanısın diye bir bilgi evi de yaptık. Özelilikle Ortaçeşme halkına sesleniyorum; yaptırması bizden, koruması sizden.”  

 

Beykoz Kaymakamı Cengiz Gökçe’de yapmış olduğu kısa konuşmada, insanı değerlerin öne çıktığı ve insan haklarına önem verilen bir hizmetin açılışında bulduklarını söyleyerek, engelli insanların rahat yaşadığı ülkelerin medeniyeti en üst düzeyde hazmetmiş ülkeler olduğuna dikkat çekti.

 

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise, omurilik felçli insanların sosyal politikaların içinde yer alması gerektiğini kaydederek, devlet olarak çıkartmış oldukları Belediye Yasası’nda yerel yönetimlere bu tarz sorunların çözümüne yönelik daha fazla sorumluluk yüklediklerini söyledi.

 

Sosyal Yardımlaşma projelerine 15 trilyon kaynak

 

Bakan Çubukçu, “ülkemizde 90 bin omurilik felçlisi var. Türkiye’de özürlüler konusunda olumlu anlamda bir zihniyet değişiyor. Bunun  örneği, AK Parti Hükümeti’nin hayata geçirmeye çalıştığı, 21 yaşına kadar eğitim gören özürlülerin masraflarının sosyal yardımlaşma tarafından karşılanacak olması ve yine bizim iktidarımız tarafından sosyal yardımlaşma alanında geliştirilecek projelere 15 trilyon kaynak aktarılmasıdır” dedi.

 

Dernek binasının açılışında projenin hayata geçirilmesine katkısı olan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, yardımcısı Ali Bilir ve Beykoz Konakları Vakıf Başkanı Mahmut Duruk’un yanısıra; Aroma Bursa Meyva Suları ve Gıda Sanayi A.Ş, TAV Sani Şener, Sera Yapı Endüstrisi Ltd. Şti., Rıdvan Çeliker, Özkan Özdemir, Zekiye Özdemir, Friterm Termik Cihazları, Halil Yaşar, Ozanmak Ltd. Şti, Yalçınlar Fotoğrafçılık, Naci Altınay ve Ali Aynacı’dan oluşan işadamları ve yardımsever kuruluşlara da plaket verildi.

DOST BEYKOZ