TEKERLEKLİ SANDALYEYE BAĞLI OLMANIN, ÜRETKEN OLMANIN ÖNÜNDE ENGEL OLMADIĞINI İSPATLIYORLAR

 

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi bu hafta ziyaretçi akınına uğradı. Geçtiğimiz günlerde TOFD Beykoz Şubesi’ne bir ziyarette bulunan Beykoz Hacı Numan İlköğretim Okulu Müzik Kulübü öğrencileri, dernek üyelerinin çalışmaları karşısında büyülendiler.

Öğrenci ve öğretmenleri tek tek “hoşgeldiniz” diyerek karşılayan TOFD Şube Başkanı Serap Beşer, başkan yardımcısı Erdal Özdemir ve dernek eğitimcisi Sevinç Güneş, önce ziyaretçilerine dernek üyelerinin yaptıkları el çalışmaları sergisinde eşlik ettiler, ardından da sergide yer alan çalışmalardan oldukça etkilendiği görülen öğrencilerin peş peşe gelen sorularını yanıtladılar:

“En çok sıkıntı çektiğiniz şey nedir?”

Beşer: “Üyelerimiz ve üyelerimizin rahatsızlıklarına benzer rahatsızlıkları taşıyan insanlarımız dışarı çıkmakta ve dolaşmakta çok zorlanıyorlar. Ya kaldırıma çıkmalarını sağlayacak rampalar yok, yada rampa varsa bile kaldırım park eden araçlar tarafından işgal edilmiş durumda. Bir de toplu ulaşım araçlarıyla marketlerde, bizlerin tekerlekli arabalarımızla dolaşmamıza imkan verecek düzenlemeler yok. Bu nedenlerle bizler ya hiç dışarıya çıkamıyoruz, yada zorunlu olarak çıkmak zorunda kaldığımızda ne rahat nede huzurlu olamıyoruz.”

“Derneğinizin en acil ihtiyacı nedir?”

Beşer: “Çok güzel ve yerinde bir soru bu. Çok acil olarak özürlü aracına ihtiyacımız var, en büyük sıkıntımız bu şu anda. Beykoz Belediyesinin kullanımımıza sunduğu bir araç var ama üyelerimiz dışındaki hastalar için de aynı araç kullanıldığından yeterli olamıyor. Çok sayıda üyemiz derneğe bile gelemiyor. Halen mevcut aracın donanımı yeterli ama tek olması nedeniyle yetersiz kalıyor. Uygun donanımlı araç olmaksızın kimi yuttaşlarımızı taşımamız ise mümkün olamıyor. Düşünün ki, bizim kimi üyelerimizi üç kişiyle bir araca bindirebiliyoruz ancak ve bu gibi durumlarda o aracın uygun donanımlara sahip olması şart."

Araç kampanyası başlatılıyor… 

Derneğe bir araç kazandırmak amacıyla 22 Haziran’da dernek üyelerinin çalışmalarının sergileneceği bir sergi ve bir araç alım kampanyası başlatacaklarını açıklayan Serap Beşer, "kampanyayı bir yıl içerisinde tamamlamız ve aracımızı almamız gerekiyor. Aksi halde bu kampanya için valilikcede onaylanan banka hesaplarında toplanacak para bize verilmeyecek. Bu yüzden bu kampanyayı en geç bir yıl içerisinde somutlamamız şart" diye konuştu.

Rahatsızlıkları yüzünden fiziksel engelli durumunda olan birçok Beykoz’lu yurttaşın tek sosyal bağının dernek olduğuna vurgu yapan şube başkanı Serap Başer, araç sıkıntısı nedeniyle bu konuda istenen düzeyde katkı yapamadıklarını belirterek tüm yetkililerden ve hayırsever vatandaşlardan bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Hacı Numan İlköğretim Okulu Müzik Kulübü üyesi öğrencilerin ziyareti, öğrencilerin dernek üyeleri için verdiği mini konserin ardından son buldu.

Beykoz Halk Eğitim ve TOFD ortak çalışması

TOFD’un bugünkü ziyaretçileri ise Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Kul ve Sanatçı Kayahan Yıldızoğlu oldular. Sohbet etmek ve
çalışmalar hakkında bilgi almak için geldiklerini söyleyen Kul ve Yıldızoğlu’nun yanında konuşan TOFD Beykoz Şube Başkanı Serap Başer, “TOFD Beykoz Şubesinin Beykoz Halk Eğitim Müdürlüğü’yle işbirliğinde başlattığı ilk kursun sonucunda ve 4 aylık kurs
süresince engelli üyelerimizin yaptığı ve içine sevgilerini kattıklarını ifade ettikleri elemeği göz nuru ürünleri sergilemekten gurur duyduk” dedi. TOFD eğitmeni Sevinç Güneş’te serginin, bugüne kadar katılmış olduğu sergilerin en anlamlısı ve güzeli olduğunu ifade ederek, “özürlü oldukları için bir kenarda bekleyen kişilerin fırsat verilirse neler başarabileceklerini anlamak için sergide yapılan ürünleri görmek yeterli olacaktır. Bu sergi sayesinde tüketen değil artık üreten bireyler olduklarını hep birlikte gördük” diye konuştu.

TOFD Beykoz Şube Başkanı Serap Başer 22 Haziran 2007’de dernek bahçesinde açacakları sergiye tüm Beykoz halkını beklediklerini hatırlattı.

Türkiye Omurilik Felçliler Derneği

Türkiye Omurilik Felçliler Derneği 2005 yılında, omurilik felçlilerinin tıbbi, mesleki, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için hizmet vermek amacıyla kuruldu.
Türkiye’de 90 bin’in üzerinde omurilik felçlisinin olduğu ve bu rakamın yüzde 90’ının da tekerlekli sandalyeye ve bir başka kişiye bağımlı yaşamak durumunda kaldığı tahmin edilmekte.

Çoğunlukla trafik kazaları, yüksekten düşme, sığ suya balıklama atlama, ateşli silahla yaralanma, iş kazaları, hastalıklar (omurga tümörü, omurga ve omurilik enfeksiyonları, yumuşak doku hastalıkları, fıtıklaşmalar) vb nedenlerin omurilik felcine sebep olduğu söyleniyor.

Gerek yetersiz rehabilitasyon, gerekse çevresel koşullar (mimari engeller ve ulaşım sorunları) çoğunlukla tekerlekli sandalye bağımlısı olan omurilik felçlilerinin bağımsızlığını kısıtlamakta, üretici konuma geçip, toplumsal ve ekonomik yaşama katılımlarının önünde engel oluşturmakta.

TOFD, bu sorunların çözümünü bir bütün olarak ele almakta, bir taraftan kamusal alanda çözümler üretirken, diğer taraftan da birey bazında omurilik felçlilerini konutlarından alarak dernek lokallerindeki hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamakta.
  
TOFD’un Beykoz Şubesi 2005 yılında Beykoz’da 500m2’lik bir binada hizmet vermeye başladı. Dernek şube merkezinde, mesleki kursların yapıldığı  2 eğitim sınıfı, tekerlekli sandalyelerin tamir ve bakımının yapıldığı  adaptasyon atölyesi, eğitim mutfağı, çok amaçlı konferans salonu, dinlenme odaları,  doktor muayene odası, fizik tedavi ve rehabilitasyon odası, idare odaları, engelli kullanımına uygun tuvalet ve banyoları bulunuyor.

TOFD Beykoz Şubesi’nin "Ulaşamadığımız Engelli Kalmasın" Sloganıyla başlatmaya hazırlandığı araç kampanyası ile ilgili detaylı bilgilere ve banka hesap numaralarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.