TARİHÇEMİZ VE TESİSİMİZ

 

 

 

Derneğimiz 2005 yılında, omurilik felçlilerinin tıbbi, mesleki, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.

Türkiye”de 90.000 (doksan bin)in’ üzerinde omurilik felçlisinin olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamın %90”ı tekerlekli sandalyeye ve bir başka kişiye bağımlı yaşamak durumunda kalmaktadır.

Çoğunlukla trafik kazaları, yüksekten düşme, sığ suya balıklama atlama, ateşli silahla yaralanma, iş kazaları, hastalıklar (omurga tümörü, omurga ve omurilik enfeksiyonları, yumuşak doku hastalıkları, fıtıklaşmalar) vb omurilik felcine sebep olmaktadır.

Gerek yetersiz rehabilitasyon, gerekse çevresel koşullar (mimari engeller ve ulaşım sorunları) çoğunlukla tekerlekli sandalye bağımlısı olan omurilik felçlilerinin bağımsızlığını kısıtlamakta, üretici konuma geçip, toplumsal ve ekonomik yaşama katılımlarını engellemektedir.

Derneğimiz, bu sorunların çözümünü bir bütün olarak ele almakta, bir taraftan kamusal alanda çözümler üretirken, diğer taraftan da birey bazında omurilik felçlilerini konutlarından alarak dernek merkezimizdeki hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamaktadır. Derneğimizde yapılan faaliyetler ve hizmetler şunlardır:

*Kurslar        ( Bilgisayar, Resim, El Sanatları, İngilizce, Gümüşçülük )
*Seminerler ( Sevgi Damlacıkları, Sağlık, Hukuk )
*Geziler
*Spor Faaliyetleri ( Golf, Tenis)
*Medikal Malzeme Yardımları (Bağışlar oldukça)

DERNEK BİNAMIZDAN KESİTLER…

  
 

2005 yılında Beykoz’da 500m2’lik bir binada hizmet vermeye başlayan derneğimiz, mesleki kurslarımızın yapıldığı 2 eğitim sınıfı, tekerlekli sandalyelerimizin tamir ve bakımının yapıldığı adaptasyon atölyesi, eğitim mutfağı, çok amaçlı konferans salonu, dinlenme odaları, doktor muayene odası, fizik tedavi ve rehabilitasyon odası, idare odaları, engelli kullanımına uygun tuvalet ve banyolarıyla tüm üyelerimize hizmet vermeye devam etmektedir.