Son şarkı Muharrem Ergül’den

 

Beykoz 5. Uluslararası Kültür ve Folklor Festivali Karadeniz’in altın sesi Volkan Konak’ın müthiş konseriyle bitti. Konseri yaklaşık 40 bin kişi izledi.


 23 gün devem eden Beykoz 5. Uluslararası Kültür ve Folklor Festivali Karadeniz’in altın sesi Volkan Konak’ın müthiş konseriyle sone erdi. Konseri yaklaşık 40 bin kişi izledi.

Festivalin son gecesinde Beykoz Çayırı adeta mahşeri kalabalığa tanıklık etti. Beykoz nüfusunun dört de biri; genç, yaşlı çoluk çocuk herkes Beykoz Çayırı’na akın etti.

 

AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, eşi Ayşe Ergül, Meclis Üyeleri, İl Genel meclis üyeleri, siyasi parti ilçe başkanları, mahalle muhtarları ve bir çok sivil toplum temsilcisi de protokoldeydi.

 

 
 

Zabıtalar zor anlar yaşadı

 

Festivalin son gecesine vatandaşların yoğun ilgi göstermesi görev yapan zabıtaya da zor anlar yaşattı. İzdihamın yarattığı sıkıntıdan basın mensupları da nasibini alırken güvenlik konusunda olası bir aksaklığa meydan verilmemesi için protokol sorumlusu İhsan Molla’nın yoğun çabaları dikkati çekti.

 

 
 

Konser izlemeye gelen herkesin Volkan Konak’ı yakından görebilme girişimleri protokol alanını yoğunlaştırdı. Yoğunluk nedeniyle Belediye Başkan yardımcıları oturacak yer bulmakta zorlandı.

 

Saat 21:00’da alana gelen Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül konseri izlemeye gelenlerin ıslık ve alkış sesleriyle karşılandı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Paşa Sökmez’in sahne almasıyla başlayan gece de yurt dışından gelen halk oyunları ekipleri de gösteri yaptı.

 

Halk Dansları Kapanış Seremonisi adı altında sahne alan; Bulgaristan, Estonya,İspanya, Litvanya, Polonya, Sırbistan ve Türkiye grupları oyunlarını sergiledi. Magazin programlarının ünlü sunucusu Vatan Şaşmaz’ın sunuculuk yaptığı gecede spastik özürlü çocuklardan oluşan “Bizde varız” grubu izleyenleri duygulandırdı. Konuşmak ve hareket etmekte güçlük çeken çocuklar, fotoğraflarını çeken bir kişiye mesleki benzetmeler yaparak sergiledikleri gösteriyle geceye ayrı bir anlam kazandırdı.


Firmalara teşekkür plaketi

 Festivalin son gecesi olması nedeniyle, organizasyonlara destek veren; Akın Giyim, Tülay Gelinlik, Beykoz Konakları Vakfı, Orhan Kuaför, Mustafa Yavuz, Mehmet Ali Yeşilbaş, Akademi İstanbul, Angel Prodüksiyon, Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, Dost Beykoz, Doğuş Haber, San Fotoğrafçılık ve Harman Folk Organizasyon isimli çeşitli firma ve kuruluşlara da plaket verildi.

 

İmtiyaz Sahibi Kader Gür’ün, Dost Beykoz Yönetim Kurulu adına almış olduğu plaketi, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve meclis üyesi Emin Yavuz birlikte verdi. Yine plaket verilen diğer bir basın kuruluşu, anons edilmesine rağmen plaketi istemedi.

 

 


Omurilik Felçlileri Derneği’nden önemli uyarı

 

Beykoz Omurilik Felçlileri Derneği de Başkan Ergül’e dernek binasının yapımında sağladığı katkılardan dolayı vermiş olduğu plaketle teşekkür ederken, trafik kazaları sonrasında yapılan yanlış müdahalelere dikkati çekmek maksadıyla bir de boyunluk hediye etti.

 

Ülkemizde yaşanan trafik kazalarında, ilk yardım müdahalesinin yanlış yapılması ve yaralıya boyunluk takılmaması sonucunda insanların sakat kaldığını söyleyen Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şube Başkan yardımcısı Erdal Özdemir, yaşanan bu soruna yönelik daha dikkatli davranılması gerektiğini anımsatmak maksadıyla Ergül’e boyunluk hediye ettiklerini belirtti.


Saatin ilerlemesiyle oldukça sabırsızlanan seyirciler, Vatan Şaşmaz’ın Volkan Konak’ı anons etmesi için Beykoz Çayırı’nda adeta rüzgar estirdi. Seyircilerin sabırsızlığı ise Beykoz Çayırı’nda yaşanan gecenin iz bırakacağı mesajını vermişti.

Saat 22:30’da Vatan Şaşmaz’ın anonsuyla on binlerce insan çayırdan yükselen coşkuyla Beykoz’u inletti. Işıklar karartıldı… Sadece projektörler aracılığıyla, binlerce insanın alkış ve ıslık sesiyle sahneye çıkan Volkan Konak’ın yolu aydınlatıldı. Beykoz tarihinde ilk kez, on binlerce insan Volkan Konak’ı dinlemek için bir araya gelmişti.


Geçtiğimiz yıl hayata veda eden Kazım Koyuncu’nun bestesiyle programına başlayan Volkan Konak, Anadolu insanının yaşam biçimini anlatan şiirleriyle de insanları kendinden geçirdi. Konak’ın, ilk şarkısının hemen ardından İsrail’in Lübnan’da yaptığı katliama değinmesi alana hakim olan coşkuyu zirveye taşıdı. Sanatçı Volkan Konak, “bu akşam burada Amerika ve  İsrail’i kınamayan hiç kimse olamaz. Çünkü onların gözleri tarih fotoğrafında kapalı çıktı” dedi.

 

Zaman zaman hareketlenen Volkan Konak’ın türkülerine on binlerce insan hep bir ağızdan eşlik etti. Volkan Konak’a seyircilerin arasından özel mesajla evlenme teklif edilmesi çılgınlığın boyutunu gözler önüne sererken, çakmakların oluşturduğu loş atmosferle Beykoz Çayırı’nda romantizm rüzgarı esti.

 

 

Son şarkıyı Muharrem Ergül söyledi

 

Volkan Konak, programının son aşamasında Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ü sahneye davet etti. Dinlediği şarkıların duygusallığıyla sahneye çıkan Muharrem Ergül Volkan Konak’la birlikte, Beykoz 5. Uluslararası Kültür ve Folklor Festivali’nin son şarkısını söyledi. Ayşe Ergül ise eşini tebessüm ederek dinledi. Volkan Konak sahneye davet ettiği insanların ardından protokolden bazı isimleri de yanına çağırarak finali gerçekleştirdi.

Beykoz 5. Uluslararası Kültür ve Folklor Festivali, Volkan Konak’ın muhteşem konseriyle veda ederken, daha önceden yağılacağı duyurulan havai fişek gösterisi saatin ilerlediği öne sürülerek iptal edildi.

 DOST BEYKOZ