Sivil toplum örgütleri OFD için kenetlendi

Sivil toplum örgütleri OFD için kenetlendi

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi’nin “Ulaşamadığımız Engelli Kalmasın Kampanyası” kapsamında yapılan gece büyük ilgi gördü.

2005 yılında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından açılışı gerçekleştirilen Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi’nin “Gideceğim yere beni götürür müsün” sloganıyla başlatmış olduğu “Yapbozumuzun bir parçasını da siz tamamlayın” kampanyası kapsamında özürlülerin ulaşımını sağlamak amacıyla asansör tertibatlı araç alınması için yapılan gecede, sivil toplum örgütleri ve iş adamları kenetlendi.

 Birçok sivil toplum kuruluşlarının OFD’ye destek olmak amacıyla katıldığı geceye, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, eşi Necla Ergün, Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Başkan yardımcıları Ali Bilir, Yüksel Baki, İhsan Sabri Öksüz ve spiker İlyas Yasin katıldı.    

 

 

Beykoz Konakları Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Dr. Özer Odabaşı’nın destek verdiği gecede ses sanatçısı Ayşe Tunalı da mini bir konser vererek, geceye ayrı bir renk kattı.

Toplumumuzda özürlüye bakış açısında çok kapsamlı bir değişiklik olduğunu dile getiren Bakan Nimet Çubukçu, 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası’yla çok şeyin değiştiğini söyledi. Kendisine verilen Dost Beykoz’u kısa bir süre inceleyen Bakan Nimet Çubukçu’ya daha önce katıltmış olduğu bir programda özürlü bir çocukla çekilmiş olan bir fotoğrafı hediye edildi.

 

 

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş’da gecede yapmış olduğu konuşmada, “Beykoz’da yola çıktığımızda Beykoz Konakları Vakfı ve Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül bizi hiç yalnız bırakmadı. Özellikle ulaşım sorunumuz vardı. Belediye Başkanımız bu konuda bize destek oldu. Fakat ulaşım alanlarımız genişleyince araca çok ihtiyacımız oldu. Dayanışma gecemizde bizlere destek veren bütün sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim” dedi.

 

 

Engelliler için ulaşımın büyük bir sorun olduğunu vurgulayan OFD Beykoz Şube Başkanı Serap Beşer de, Mayıs ayında başlatmış oldukları kampanyayı yeterli derecede duyuramadıkları için başarılı olamadıklarını kaydetti.
 

Beykoz Omurilik Felçlileri Derneği Binasında çeşitli kurslar vererek engelli insanların evlerinde çıkma imkânı bulduklarını, fakat yeterli araçları olmadıkları için ulaşımın büyük bir sorun teşkil ettiğini belirten Beşer, geceye destek veren kuruluş ve şahıslara teşekkür etti.

 

 

Gecenin bir diğer konuşmacısı da Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’ün eşi Necla Ergün oldu. Herkesin boş zamanlarında OFD’yi ziyaret etmesini isteyen Bayan Ergün, “gidin bir çaylarını için, inanın sanki evinizdeymişsiniz gibi. Ben Necla Ergün olarak her zaman yanlarındayım” dedi.

 

 

Beykoz’da sosyal dayanışma alanında yapılan birçok toplantıya öncülük etmesiyle tanınan Dr. Özer Odabaşı da, OFD Beykoz Şubesi Başkanı Serap Beşer’in yüreğindeki ve bakışındaki sevgiden çok etkilendiğini ve o günden beri hep yanlarında olduğunu ifade ederek bundan sonrada her zaman emirlerinde olacaklarını söyledi.

 

 

Gecenin ayrı bir özelliğine dikkat çeken Beykoz Eğitime Destek Derneği Başkanı Gülay Demirel, “burada birçok sivil toplum kuruluşlarının desteğini görüyorum. İnşallah bundan sonrada hep bir arada oluruz ve Beykoz için güzel şeyler yaparız” dedi.

 

 

Gecenin eğlence bölümünde; engelli olmalarına rağmen müthiş bir folklor gösterisi sunan çocuklardan oluşan ekip katılımcılardan büyük alkış aldı. Beykoz Omurilik Felçlileri Derneği Korosu eşliğinde şarkılarını söyleyen ses sanatçısı Ayşe Tunalı ise gecenin renklenmesinde etkili olurken, hayranlarından da yoğun ilgi gördü.

 

 

Anadoluhisarı Sabancı Öğretmenevi’nde yapılan gecede; derneğe destek sağlamak için açık arttırma yoluyla çeşitli tablolar satıldı. Spor Spikeri İlyas Yasin’in yönettiği müzayede de Beykoz Spor Derneği Başkanı Zeki Aksu ve Dr. Özer Odabaşı 5 bin YTL’ye tablo satın alarak derneğe katkı sundular.

 

 

Gecede ayrıca vekilen temsil edilen işadamı İsmet Acar’ın OFD’ye gerekli araç alımı yapılabilmesi için 100 Bin YTL bağış yaptığı söylendi.

 

 

İstanbul’un Anadolu Yakasında olan diğer OFD’lilere ulaşımlarını kolaylaştıracak araçlar alınması için yapılan dayanışma gecesine katkı sunanlara plaket verildi. Necla Ergün, Beykoz Konakları Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mahmut Duruk, Dr. Özer Odabaşı, ÖSEV mütevelli heyeti üyesi Sema Acar, BEDES Başkanı Gülay Demirel, işadamı İsmet Acar, Figen-İlyas Yılmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç plaket verilenler arasındaydı.

 DOST BEYKOZ