İlk mezunlar sertifikalarını aldı

Beykoz Halk Eğitim Merkezi ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri el sanatları kursundan mezun olan kursiyerler sertifikalarını aldı.Ahşap boyama kurs öğretmeni Sevinç Güneş’in sunumunu yaptığı açılışa; Beykoz Kaymakamı Cengiz Gökçe, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Sağlık Grup Başkanı Şahin Çınar, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Harun Tam, Beykoz Konakları Vakfı Başkanı Mahmut Duruk, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Abdulkadir İmral, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç ve mahalle muhtarları katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, imkan verildiği takdirde engelli insanların neler yapabilecekleri sergilendi. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi’nin bahçesinde düzenlenen törende 12 kursiyer sertifikalarını alırken yoğun ilgi de dikkat çekti.

 

 

 


Son bir yıldır ziyaretlerini derneğin olduğu bölgeye yaptıklarını dile getiren Kaymakam Gökçe yapmış olduğu kısa konuşmada, “Beykoz’un bu bölgesi karanlık bir bölgeydi fakat sizlerin sayesinde burası aydınlandı, neşe kazandı” dedi.

 

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi’nin yaşatılması için emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Başkan Muharrem Ergül şunları söyledi: “Buradaki arkadaşlarımız evlerinde birer mahkumlardı fakat şimdi bir meslek öğrendiler. Hem bize hem kendilerine hem de topluma faydalı olarak katkı sunuyorlar.”

 

 


Hazırlanan bu serginin diğer sergilerden çok farklı ve çok anlam içerdiğini ifade eden Şube Müdürü Harun Tam, kursiyerlerin burada gönüllerini ve yeteneklerini ortaya koyarak yaptıkları boyama çalışmalarının sergileneceğini söyledi.

 

2005-2006 eğitim öğretim yılında, Halk Eğitim Merkezi olarak 35 branşta, 218 adet kurs açıldığını kaydeden Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Abdulkadir İmral, 3966 kişinin kursa katıldığını ve istediği branşta eğitim aldıklarını söyledi. Ayrıca Abdulkadir İmral, imkanlar verildiği takdirde, engelli insanlarında neler yapabileceklerini, düzenlenen sergide görüldüğünü belirtti.

 

 

 


Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, engelli insanların devlet okullarından rahatlıkla eğitim alabilmeleri için çalışma başlatmasını ve bunun da ilk olarak Beykoz ilçesinde başlamasını isteyen Beykoz Konakları Vakfı Başkanı Mahmut Duruk, şunları söyledi: “Buradaki insanlar kendi elleri ve tırnaklarıyla ilk becerilerini almaya başladılar. Omurilik Felçlileri Derneği’nin bu günlere geleceğini biliyorduk. İnsan hayatında bu tip sivil toplum örgütleri çok önemlidir.”

 

 


Beykoz Omurilik Felçlileri Derneği olarak, tüketen değil, üreten bireyler yetiştirmek için dernek bünyesinde çeşitli kursların açıldığını kaydeden Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi Başkanı Serap Beşer, “bizim üyelerimize kazandırdığımız sadece el becerileri değil, sosyal bir rehabilitasyondur. Onun için bu ve buna benzer sosyal amaçlı kurslarımıza devam etmek arzusundayız. Umuyoruz, sevgimizi, emeğimize katarak hazırladığımız sergiyi sizlerde beğenirsiniz” dedi.

 

 

 

4 ay süren ahşap boyama kursu sonunda sergi düzenleyen kursiyerler adına söz verilen Ebru Bulgurcu, duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Bulgurcu konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Kendimizin dahi bilmediği ve hocamız Sevgi Güneş’in destekleriyle açığa çıkan el becerilerimizle, paylaştığımız dostluklarla, birbirimize destek vererek bu aşamalara geldik.”

 

 


Oldukça heyecanlı oldukları gözlenen kursiyerler, protokol konuşmalarının ardından sertifikalarını alarak, açılış kurdelesi kesildi. Sergiyi gezen katılımcılar, el emeği göz nuru yapılan ahşap boyamaları satın alarak kursiyerlerden desteklerini esirgemediler.

Ayrıca açılışta kurs öğretmeni Sevinç Güneş’e desteklerinden dolayı hediye ve çiçek takdim edildi. 


 
DOST BEYKOZ