I.Türkiye Uluslararası Engelliler Açık Golf Şampiyonası Öncesi Basın Toplantısı Yapıldı…

Avrupa Engelliler Golf Birliği (EDGA), Türkiye Golf Federasyonu ve Türk Milli Paralimpik Komitesi tarafından organize edilen 1. Uluslararası Türkiye Engelliler Açık Golf Şampiyonası, 14-15 Nisan tarihlerinde İstanbul  Klassis Golf&Country Club’da yapılacak. TGF Başkanı Ahmet Ağaoğlu, TGF yönetim kurulu üyesi İsmet Aktekin, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer ve Engelli Golf Milli Takımı kaptanı İsmail Şenkal, turnuvayla ilgili Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi.

Ağaoğlu, Avrupa’dan 10 ülkeden 35 sporcunun mücadele edeceği yarışmaya, 3 sporcuyla katıldıklarını dile getirerek, ”Engelli golfüne 3 yıl önce başladık. Bu sürede ancak buraya kadar gelebildik. Engelli bir golfçüyü müsabaka düzeyine getirmek çok zor” dedi.

 

Golf sporunun 2016 Rio de Jenairo Olimpiyatları’nda olimpik olacağını kaydeden Ağaoğlu, ”Paralimpikler de orada mücadele edecek. Önümüzde 6 sene var. Rio olimpik ve paralimpiklerine barajı aşabilecek düzeyde sporcu yetiştirebileceğimize inanıyorum” ifadesini kullandı.

Klasis Golf&Country Club’da yapılacak organizasyonda Türkiye’yi, İsmail Şenkal, Mehmet Kazan ve Mehmet Sami Altınyayla’dan oluşan milli takım temsil edecek. Uluslararası Şampiyona’ya katılan Avrupalı golfçüleri ülkemizde ağırlamaktan gurur duyduğunu belirten Ağaoğlu sporun kabuk değiştirmesi adına bu şampiyonanın önemine de değindi.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer, devlet büyükleri veTürkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığının, Paralimpik Oyunlar adaylığıyla birlikte açıklanması ve vurgulanması gerektiğini kaydetti.
“Bu golf şampiyonasının organizasyonu bile yarın olimpiyatların İstanbul’da yapılmasının minicik temel taşlarından biridir …”
Milli takım kaptanı İsmail Şenkal ise, arkadaşlarıyla birlikte bir rüyayı gerçekleştirdiklerini anlatarak, ”Biz belki unutulmuş, ciddiye alınmayan insanlardık. Bize öyle değer verildi ki, kendimizi aştık. Neler başarabileceğimizi insanlara ispatlamak istiyoruz” dedi.

İsmail Şenkal ; 39 yaşında. Denizcilik Lisesi mezunu. 3 yıldır golf oynamakta. Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve TESYEV Başkanı Yavuz Kocaömer’in ortaklaşa geliştirdiği proje sonucu golf sporuna başlamış. İstanbul Golf Kulübü’nde yapılan 80 kişilik seçmeler sonucu elemeleri kazanan 9 sporcudan biri. golf eğitimi halen Klassis Golf & Country Club’da haftada 2 gün olarak sürmekte.

Katıldığı turnuvalar ;
Türk Kalp Vakfı 2009 Golf Turnuvası – engelli dalında birincilik ödülü,
TGF Engelliler Turnuvası 2008’de üçüncülük ödülü
1.Türkiye Uluslararası Açık Engelliler Golf Şampiyonası katılacağı ilk uluslararası şampiyona olacak.

Mehmet Sami Altınyayla : 23 yaşında. Sağlık sorunları nedeniyle ortaokuldan ayrılmış. Özel bir bankada memur olarak çalışmakta. 2007’den beri golf sporu ile uğraşmakta. Klassis Golf & Country Club’da eğitimini sürdürmekte

Katıldığı turnuvalar :
Türk Kalp Vakfı 2009 Golf Turnuvası – engelli dalında üçüncülük,
TGF Engelliler Turnuvası 2008’de birincilik ödülü
1.Türkiye Uluslararası Açık Engelliler Golf Şampiyonası katılacağı ilk uluslararası şampiyona olacak.

Mehmet Kazan : 28 yaşında. Açık öğretim öğrencisi. Belediye şirketlerinden birinde muhasebe bölümünde çalışmakta. Golfe başlaması Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve TESYEV Başkanı Yavuz Kocaömer’in ortaklaşa geliştirdiği proje sonucu golf sporuna başlamış. İstanbul Golf  Kulübün’nde yapılan 80 kişilik  seçmeler sonucu elemeleri kazanan 9 sporcudan biri. Golf eğitimi halen Klassis Golf & Country Club’da haftada 2 gün olarak sürmekte.

Katıldığı turnuvalar ;
TGF Engelliler Turnuvası 2008’de ikincilik
1.Türkiye Uluslararası Açık Engelliler Golf Şampiyonası katılacağı ilk uluslararası şampiyona olacak