2.ÇANAKKALE GEZİSİ

 

 

TOFD Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu olarak Çanakkale Şehitliği’ne gitmek isteyen üyelerimizin taleplerini yerine getirme kararı aldık. 29 Haziran 2007 günü 3 asansörlü engelli ulaşım aracıyla üye ve refakatçileriyle birlikte 30 kişi Çanakkale Şehitliğine gitti.

TOFD Beykoz Şubesi olarak Kültürel gezilerden ilkini 25 Ağustos 2006’da Çanakkale Şehitliği’ne düzenlemiştik. Bu senede ikincisini düzenleme kararı aldık ve Beykoz Belediyesi’nin asansörlü engelli ulaşım aracını ve Ümraniye Belediyesi’nin iki adet asansörlü engelli ulaşım araçlarını talep edip gerekli çalışmaları başlattık.

Her iki Belediye’den de olumlu yanıt alınca üç araçla Çanakkale Şehitliği’ne omurilik felçlisi ve ortopedik özürlü üyelerimiz ve refakatçileriyle birlikte 30 kişilik gezi ekibi 29 Haziran 2007 akşamı dernek merkezinden 3 araçla hareket ederek gece Çanakkale’ye ulaştılar.


 

Önceden rezervasyon yaptırdığımız ÇANSA Kız Erkek Yurdu’nda gecelediler. Sabah kahvaltısını yaptıktan sonra Ümraniye Belediyesi’nce organize edilen ve gezide üyelerimize rehberlik edecek kişiyle buluşuldu. Karşımızda geçen senede bizlere rehberlik eden Ahmet TUNABEY’i görünce çok mutlu olduk. Rehberimiz Ahmet Bey; engin bilgisi ve duru sesiyle şehitliklerde üyelerimize yaşanmış kahramanlıklarla dolu mücadeleleri anlattıkça dökülen gözyaşlarını kimse gizleyemedi.

Ümraniye Belediyesi’nin ayarladığı bir tesiste öğlen yemeği yedikten sonra Büyük Abide’ye doğru yola çıkıldı. Büyük Abide’de gezilirken Konya’dan gelen gazilerle karşılaşan üyeler duygu dolu anlar yaşadılar. Büyük Abide’den ayrıldıktan sonra gezi akşam dönüş saatine kadar devam etti. Yine Ümraniye Belediyesi tarafından karşılanan akşam yemeğinden sonra eve dönüş yolculuğu başladı. Gezi ekibi 30 Haziran 2007 gecesi milli duygularla dolu olarak evlerine döndüler…